Avengers a dawne wierzenia

Avengers a dawne wierzenia
Avengers a dawne wierzenia

Avengers a dawne wierzenia, czyli jak mitologia ukształtowała superbohaterów Marvela!  Avengers – hit kinowy, który ma silne korzenie związane z mitologią grecką i nordycką. Temat który powinien być znany każdemy fanowi Avengersów oraz wszystkich filmów sygnowanych logiem Marvela.

Avengers a dawne wierzenia

Avengers a dawne wierzenia, czyli jak mitologia ukształtowała superbohaterów Marvela!

W kinach rekordy popularności bije Avengers: Wojna bez granic, kolejna odsłona przygód superbohaterów Marvela. Każdy fan tej serii powinien wiedzieć, że silny wpływ na stworzenie postaci miały dawne wierzenia, skandynawskie i grecki mity. Poniżej przytaczamy, jak dawne wierzenia wpłynęły na stworzenie postaci Marvela i wykazywane przez nich umiejętności!

Avengers – unowocześnienie mitologii
Wiadomo, że Marvel nie oddaje w 100% charakteru mitologii, a jedynie czerpie z niej inspirację, która subtelnie przeplata się w filmach tej serii. Oczywiście stopniowo wyłapują je fani, jednak wymaga to oglądania obrazów nawet po kilka razy – filmy o superbohaterach zawierają bowiem naprawdę sporo szczegółów, które zauważamy dopiero za którymś razem. Unowocześniona forma mitologii w ekranizacji Marvela to norma.

Iron Man

Postać Iron Mana to trzon grupy Avengers. Fani serii nie wyobrażają sobie, by akurat tej postaci, super mózgu konstruktora mogło zabraknąć. Postać Iron Mana nawiązuje do Hefajstosa, nazywanego Kowalem Bogów. Był w stanie stworzyć każdy super-przedmiot dla greckich bogów. Jego dziełem były między innymi tarcza Zeusa czy zbroja Achillesa. Tony Stark, czyli Iron Man tworzy cuda techniki nie tylko dla siebie, ale również dla towarzyszy – w końcu to jego firma miała udział w tworzeniu niezniszczalnej tarczy Kapitana Ameryki.

Kapitan Ameryka

Zimowy Żołnierz to prawdziwa maszyna stworzona do zabijania, odporna na ból i rany fizyczne. Jego niebywała siła i zręczność przywodzą na myśl porównanie z greckim pół-bogiem, Heraklesem. Te postacie łączy nie tylko siła fizyczna, ale również poświecenie dla dobra innych. W końcu pamiętamy scenę, w której kapitan Ameryka zatrzymuje lecący helikopter…jedną ręką.

Thor

Thor to postać będąca władcą Asgardu, krainy która istnieje również w nordyckich mitach. Thor jest synem Odyna, którego można traktować jak odpowiednik greckiego Zeusa. Już sam wygląd superbohatera ewidentnie nawiązuje to wizerunku prawdziwego wikinga. Oczywiście wiele cech Thora ukazywanych w filmie nie zgadza się ściśle z tym, co przedstawia mitologia (między innymi Thor nie podróżuje wykorzystując swój młot), jednak fani filmu na pewno nie mają tego za złe producentom.

Loki

Loki to postać, którą można utożsamiać nie tylko z mitologią nordycką. Okazuje się, że w mitologii greckiej jego odpowiednikiem może być Posejdon, który ma podobny, ciemny charakter i szuka każdej okazji do zdobycia władzy i zatriumfowania nad Zeusem. Nieodłącznym atrybutem Posejdona jest jego trójząb, natomiast Loki nie rozstaje się z włócznią.

Hulk

W postaci Hulka można dopatrywać się związku z bogiem śmierci, Hadesem. Hulk przechodzi swoją przemianę podczas gniewu, podobnie Hades – gdy wykazywał złość, świat był spowity płomieniami. W obu przypadkach nadmierny gniew wykazuje działalność silnie destrukcyjną, a postacie stroniły od ludzi, raczej trzymając się na uboczu.

Czarna Wdowa – Atena

Czarna Wdowa jest świetnie wyszkolonym żołnierzem, dlatego znajduje się w grupie Avengers. Podobnie jak Atena, grecka bogini mądrości w filmie niejednokrotnie wykazuje siłę i determinację swojego umysłu, trzymając się wyznaczonej strategii. Atrybutem Ateny była nie tylko Sowa – symbol mądrości, ale także miecz ponieważ sama bogini również nie stroniła od walki.

Avengersi – Argonauci

Całą grupę Avengers można porównać do Argonautów, czyli rodzaju starożytnych super-bohaterów, którzy wyruszają na niebezpieczna podróż w poszukiwaniu legendarnego złotego runa. Płynąc na statku Argo spotyka ich wiele niebezpiecznych przygód, jednak są w stanie wyjść cało z opresji, podobnie jak czynią to agenci Avengers.

 

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x