Aż poleje się krew 2007

Aż poleje się krew There Will Be Blood
Aż poleje się krew There Will Be Blood

Pochodzący z Kalifornii Paul Thomas Anderson jest synem nieżyjącego już słynnego aktora Erniego Andersona, nic więc dziwnego, że dorastał w cieniu hollywoodzkiej legendy.

Aż poleje się krew There Will Be Blood

Aż poleje się krew to niezwykłe studium chciwości oraz pozytywnych i negatywnych aspektów ambicji i rywalizacji, zaskakująco trafnie przedstawione jak na tak młodego twórcę.

Film opowiada o mrocznej, pozbawionej zahamowań i skrupułów postaci potentata naftowego, a analizie jego osobowości służą między innymi długie, prawie nieme sekwencje i szerokie panoramy. Główny bohater według współczesnych standardów mógłby być ideałem człowieka sukcesu, lecz w oczach reżysera nabiera cech charyzmatycznego socjopaty. Rolę Daniela Plainview, za wszelką cenę dążącego do zdobycia bogactwa, odtwarza Daniel DayLewis, aktor słynący ze skrajnego utożsamiania się z kreowaną postacią.

Obraz skupia się na wydarzeniach z końca XIX w., które mimo upływu czasu nie straciły na aktualności i wciąż obnażają bolesną prawdę o świecie i narodzie amerykańskim. Mowa tutaj o gorączce naftowej, chciwości oraz związanych z nią aktach przemocy i agresji, kryzysie wartości religijnych, paranoicznej polityce rządu Stanów Zjednoczonych i ofiarach bezwzględnego kapitalizmu.

Zamiast jednak wpadać w pouczające tony, Anderson wolał nakręcić epicką opowieść rozgrywającą się w okolicznościach przypominających obecne czasy i wydobyć z niej uniwersalne prawdy.

USA {Ghoulardi Film Company, Paramount Vantage, Miramax Films) 158 min, kolor Produkcja: Paul Thomas Anderson, JoAnne Sell ar, Oaniel Lu pi Scenariusz: Paul Thomas Anderson na podstawie powieści Uptona Sinclaira Nafta Zdjęcia: Robert Elswit Muzyka: Jonny Greenwood Obsada: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Kevin J. O’Connor, Kevin Breznahan Oscary: Daniel Day-Lewis (aktor), Robert Elswit (zdjęcia) Nominacje do Oscara: Daniel Lupi, JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson (najlepszy film), Paul Thomas Anderson (reżyseria), Paul Thomas Anderson (scenariusz adaptowany), Jack Fisk, Jim Erickson (scenografia), Dylan Tichenor (montaż), Matthew Wood, Christopher Scarabosio (montaż dźwięku)

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x