Ciąża a samotność we współczesnym świecie

Ciąża – Mimo ciągłego rozwoju nauki i coraz lepszego dostępu do specjalistów, wiele młodych osób nadal czuje zagubienie i niepewność w sprawach tak zdawałoby się oczywistych, jak ciąża i poród. I nie dotyczy to jedynie kobiet, których sprawy te w naturalny sposób dotyczą, lecz również mężczyzn, którzy we współczesnym społeczeństwie odzyskują należyte im miejsce w rodzicielstwie. Kandydaci na rodziców czują się dziś przytłoczeni ilością docierających do nich informacji, a także odpowiedzialnością za mające się pojawić nowe życie.

Ciąża a samotność we współczesnym świecie

Czyżby bycie mamą i tatą, mimo całego dobrodziejstwa nauki było takie trudne? Z praktycznego punktu widzenia, narzekanie na cokolwiek wydaje się pewną fanaberią. Współcześni rodzice mają dostęp do lepszej niż kiedykolwiek w przeszłości opieki medycznej. Również sklepy zaopatrzone są we wszystko, co tylko może być potrzebne w opiece nad noworodkiem. A w razie jakichkolwiek problemów, mnóstwo poradników doradzi i rozwieje każde wątpliwości.

Jeśli jednak spojrzymy na wszystko od strony psychologicznej, zauważymy że wcale nie jest tak kolorowo. Zmiany, jakie w ostatnich dekadach nastąpiły w społeczeństwie sprawiły, że ciąża i poród stały się prywatną sprawą kobiety, która w tej sytuacji często czuje się samotna i niezrozumiana. Dobre rady babć, cioć i starszych sąsiadek zostały wyparte przez medyczne autorytety.

Nikt jednak nie zapełnił emocjonalnej luki, jaka powstała w kontaktach z innymi na skutek osłabienia więzi między pokoleniami. Nie jest jeszcze tak źle, jeśli kobieta ma oparcie w odpowiedzialnym partnerze. Coraz częściej jednak bywa zostawiona samej sobie, z wszystkimi obawami, problemami i sprawami do załatwienia. Dlatego bardzo ważne jest, by poza dbaniem o zdrowie i właściwym zorganizowaniem swojego życia w odmiennym stanie, zadbać również o przyjazne relacje z innymi. Można obstawić się poradnikami i zakupić wszystko, co według ich autorów niezbędne jest do właściwego przeżycia ciąży i porodu.

Ale czy sprawi to, że faktycznie będzie nam łatwiej? Bez zaufanej osoby, która udzieli nam wsparcia i dobrej rady, odczuwać będziemy samotność i uciążliwą pustkę. Dawniej kobiety nie miały dostępu do specjalistycznych badań. Wiedziały tyle, ile jedna drugiej zdołała przekazać, dzieląc się doświadczeniem. Cieszmy się, że dziś świat tak bardzo się zmienił lepsze. Ale nie odcinajmy się od korzeni. Rozmawiajmy z innym, nie zbywajmy byle burknięciem ich pytań. Może ciąża i jest naszą osobistą sprawą, ale pozostawanie wtedy samą, nie jest ani dobre, ani szczególnie miłe.

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
5 lat temu

To prawda. Jest natłok informacji, co paradoksalnie powoduje zdezorientowanie. Jest też duża presja, co do tego jak masz postępować w ciąży, jak wychowywać dziecko, kiedy już się urodzi. Jesteśmy z każdej strony bombardowani i oceniani. To nie ułatwia sprawy. I wtedy masz poczucie, że tyle osób wokół ciebie, tyle informacji, a to nic nie daje, bo czujesz się samotna w danej sytuacji.