Ciche miejsce / A Quiet Place (2018) PL

Ciche miejsce
Ciche miejsce

Horror wielodzietnej rodziny w postapokaliptycznym świecie pełnym śmiercionośnych potworów. Małżeństwo z trójką dzieci musi stawić czoła nowemu życiu w absolutnej ciszy. Najmniejszy hałas sprowadzi na nich potwory, które opanowały świat. Czy uda im się przetrwać w ich własnym, cichym miejscu?

Ciche miejsce / A Quiet Place (2018) PL

Śmiało można o nich powiedzieć – ostatnia rodzina. Evelyn i Lee Abott mają troje dzieci, a czwarte w drodze. Są bardzo kochającą się rodziną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że całe amerykańskie miasta opustoszały. Planeta chyli się ku upadkowi odkąd do świata ludzi wkroczyły potwory, które pożerają i niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. Jedyny sposób, aby uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa to być cicho. Śmiercionośne bestie reagują jedynie na dźwięk. Jest to jedyny zmysł, jakim się kierują.

Krzyk, niewielki hałas, a nawet rozmowa błyskawicznie je przyciąga i natychmiast rozszarpują swoją ofiarę na strzępy. Dlatego też rodzina Abott żyje i porozumiewa się w absolutnej ciszy, tworząc swój mały, zamknięty świat. Rozmawiają w języku migowym, ponieważ ich córka jest głuchoniema. Reszta dzieci także musi się dostosować, mimo że jak można przekonać się na ekranie, jest to wyjątkowo trudne. Aby przetrwać, zamieszkują w piwnicy. Poruszają się na boso, aby nie emitować żadnych dźwięków. Poznajemy ich w momencie, kiedy wybierają się do opustoszałego miasta, aby zdobyć żywność.

Już pierwsza scena wbija w fotel. Warto zagłębić się w tę opowieść nieco bardziej i poznać ich niemy świat. Odtwórca głównej roli i jednocześnie reżyser John Krasinski stworzył na ekranie z pozoru ciche widowisko, które jednak jest pełne dźwięków. Z każdą sceną wczuwamy się bardziej w losy bohaterów, którym nie szczędził nieszczęścia. Nie skupił się jednak jedynie na śmiertelnie niebezpiecznej walce o przetrwanie, a nakreślił wyrazistych bohaterów świetnie operujących emocjami. Duża w tym zasługa duetu Johna Krasinskiego z Emily Blunt, którzy stworzyli chemię na ekranie, co pewnie nie mogłoby się udać tak bardzo gdyby nie fakt, że prywatnie także są małżeństwem. Sprawia to, że czujemy ich rodzinną atmosferę i świetne kreacje aktorskie.

Krasinski w roli kochającego ojca wypada bardzo dobrze. Jako majsterkowicz stworzył dla rodziny system ostrzegawczy, radiostację, przez którą codziennie próbuje skontaktować się z resztą świata, wysyłając sygnał S.O.S. Najbardziej za serce chwyta jednak tworzone przez niego kolejne modele aparatu słuchowego dla córki, które próbuje ulepszać i nie tracić wiary w to, że jego dziecko będzie kiedyś słyszeć.

Codzienna walka staje się niczym wobec tego, co ma dopiero nadejść. A największym wyzwaniem w wyciszonym świecie okazuje się zbliżający się termin porodu Evelyn…

Film na pograniczu horroru i sci-fi nie emanuje potworami w każdej scenie. Wszystko jest wyważone tak, że nawet osoby, które nie lubią filmów stricte z tego gatunku, będą zadowolone z seansu. Prawdziwy dramat rozgrywa się w głowach bohaterów, którzy mimo strachu muszą żyć dalej i walczyć o swoją rodzinę do ostatniej kropli krwi. W tym świecie jednak nie można przetrwać bez poświęceń.

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments