Dentysta Tuczno

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie
Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w wyniku nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej dolegliwości, należy się nią opanować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Pyrzyce

Obnażanie szyjek zębowych to produkt „odwoływania się” bądź same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na dobę, ale proces ten stanowi zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn potrafi stanowić znacznie, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, łączący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak oraz taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w skutku łączenia się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź same „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący skutkiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy mówią się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a dodatkowo na słodki i zły smak i na kontakt to klasyczny objaw obnażonych szyjek zębowych. Przenosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym smaku i temperaturze, jak także w dotyku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta grupę jest mocniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zakłada się a od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to pierwsze rzuty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przedstawia się w gabinecie stomatologicznym w planu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Potrzebna potrafi żyć również zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Duża jest jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w punkcie od dziąsła) Właściwie jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do składania się osadu nazębnego.

Dentysta Pyrzyce

Warto zaopatrzyć się oraz w podobne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i gorącego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami potrzebne jest rozpoczęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Pyrzyce

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments