Głową w mur 2004

Głową w mur Gegen die Wand, 2004
Głową w mur Gegen die Wand, 2004

Głową w mur Gegen die Wand, 2004

 

Obraz wykorzystuje popularny motyw dwojga skrzywdzonych przez los osób, których ścieżki w pewnym momencie krzyżują się ze sobą, dając początek prawdziwemu uczuciu. Tego typu surrealistyczna historia miłosna prezento­wana była już w kinie wielokrotnie, jednak Fatih Akin wzbogaca ją o zaskaku­jące i jak dotąd niespotykane elementy.

Ukazany w filmie związek jest zgoła nietypowy dla wielkich historii mi­łosnych, gdyż rozpoczyna się od… małżeństwa bohaterów – Cahita (Birol Unel), pogrążonego w nałogu po śmierci żony, oraz Sibel (Sibel Kekilli), ma­jącej na koncie nieudaną próbę samobójczą. Aby uciec od niewygodnej dla nich rzeczywistości, zawierają ślub, który ma być jedynie formalnością. Boha­terowie okazują sobie uczucia w niezdarny, czasami wręcz perwersyjny spo­sób, ale w pewnym momencie zaczyna ich łączyć prawdziwa miłość.

Wówczas w ich szczęście brutalnie wkracza rzeczywistość świata tureckich emigran­tów, borykających się z nietolerancją i innymi trudami asymilacji. Nie znaczy to jednak, że film można zaliczyć do gatunku dramatu społecznego. Jest to przede wszystkim znakomicie skonstruowana, miejscami mroczna i przygnę­biająca opowieść o dramacie dwojga rozbitków życiowych.

Wśród jego zalet wyróżnia się świetne aktorstwo – bohaterowie są wyraziści i charyzmatyczni. Historia ta idealnie wpisuje się w prowokacyjny, postpunkowy nurt we współ­czesnym kinie europejskim, zaskakując niespotykaną dotąd u Akina żywioło­wością.

Niemcy/Turcja (Bavaria Film International, Corazón International, Norddeutscher Rundfunk (NDR), Panfilm, Wüste Filmproduktion) 121 min, kolor Język: niemiecki/turecki/angielski Produkcja: Andreas Schreitmüller, Stefan Schubert, Ralph Schwingel Scenariusz: Fatih Akin Zdjęcia: Rainer Klausmann Muzyka: Alexander Hacke, Maceo Parker Obsada: Biroi llnel, Sibel Kekilfi, Catrin Striebeck, Meltem Cumbul, Zarah McKenzie, Stefan Gebelhoff Berlinale: Fatih Akin (Złoty Niedźwiedź, nagroda FIPRESCI)

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x