Good Bye Lenin! 2003

Good Bye Lenin! 2003
Good Bye Lenin! 2003

Good Bye Lenin! 2003

 

Wydaje się, jakby to były zamierzchłe dzieje – upadek muru berlińskiego, tłumy Niemców ze Wschodu i z Zachodu na ulicach Berlina – a było to przecież zaledwie w 1989 roku.

Połączenie się„dwóch narodów” wiele nauczyło Niemców, a Wolfgang Becker swoim filmem Good Bye Lenin! dowiódł, że wśród bólu, niepokoju i bezrobocia nie zabrakło także humoru.

Alex (Daniel Briihl) jest miłym młodym człowiekiem, którego matka (Katrin Sass) walczy czynnie o socjalistyczną przyszłość Niemiec Wschodnich. Szok spowodowany zatrzymaniem syna przez policję podczas ulicznych za¬mieszek sprawia, że zapada w śpiączkę i w tym stanie przeżywa pierwsze dni po zjednoczeniu Niemiec.

Lekarze informują Alexa, że każdy wstrząs może matkę zabić. Młody człowiek dochodzi do wniosku, iż takim wstrząsem może stać się wiadomość o całkowitym upadku NRD. Przygotowuje sprytny plan: dla matki odtworzy nieistniejącą już komunistyczną rzeczywistość.

Następuje seria zabawnych i wzruszających momentów, kiedy Alex przekonuje przykutą do łóżka matkę o tym, że stary porządek trwa nadal. Bohater staje się ekspertem w pozyskiwaniu paskudnych, teraz niedostępnych wschódnioniemieckich produktów spożywczych, a w jednej z najzabawniejszych scen odtwarza jej ulubione telewizyjne programy informacyjne.

Pojawienie się na ulicach miasta wielkiej liczby eleganckich nowych BMW tłumaczy masowym exodusem mieszkańców zachodniej części kraju, którzy mają już dość kapitalizmu.

Wszystko to elementy doskonałej komedii slapstickowej, ale Good Bye Lenin! jest czymś więcej. Twórcy ani przez chwilę nie sugerują, że NRD było miłym krajem, ale jednocześnie ukazują to, co utracono w kapitalizmie, kiedy w miejsce dawnych ideałów wkraczają komercja i pogoń za pieniądzem. Siostra Alexa pracuje teraz w Burger Kingu.

W miarę rozwoju akcji następuje inne „zjednoczenie”- pojawia się do tej pory nieobecny ojciec bohatera, który kiedyś uciekł na Zachód. Staje się jasne, że obsesja bohatera, żeby chronić matkę przed nową rzeczywistością, jest także sposobem na chronienie siebie przed niewygodnymi prawdami.

Niemcy 121 min, koior/BW Język: niemiecki Produkcja: Stefan Arndt, Marcos Kantis, Manuela Stehr Scenariusz: Wolfgang Becker, Bernd Lichtenberg Zdjęcia: Martin Kukula Muzyka: Yann Tiersen Obsada: Daniel Brühl, Katrin Sass, Chulpan Khamatova, Maria Simon, Florian Lukas, Alexander Beyer, Burghart Klaussner, Michael Gwisdek, Christine Schorn, Jürgen Holtz, Jochen Stern, Stefan Walz, Eberhard Kirchberg, Hans-Uwe Bauer, Nico Ledermueller, Jelena Kratz Berlinale: Wolfgang Becker (Błęk tny Anioł, nominacja do Złotego Niedźwiedzia)

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments