Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości
ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to teraz sama spośród najtańszych czynności, które można stworzyć za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co sprawić w takiej form?

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie sposobów na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, nigdy nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem organizowany w oparciu o algorytm, jaki w olbrzymim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej lub większej). Dokładniejsze wiedze na ostatni element można wykryć w tym materiale.

W ścisłej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie napisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często teraz na tym poziomie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w której zaprojektowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tego podobno istnieć mało:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, a do niewłaściwej roli.
W relacji od konkretnej sytuacji czeka nas inna forma postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najbanalniejszy oraz w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma podaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w ilości kontrolnej. Niestety będziemy wówczas być szansy potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy jednak nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z bliskiego konta. Nie należy też panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to może zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna jednak trochę poczekać – w myśli powinno to przyjść do jakiegoś dnia codziennego (jak każdy inny przelew), w realizacji etap ten pewnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym okresie kwota przelewu nie wróciła na swoje konto (i istniejemy prawdziwi, że tematem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, a w stosunku spośród obecnym i my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo także do przypadku wspomnianego wysoce. Problem w współczesnym, że nieaktywny rachunek jest „wystarczający” (tj. dobry z algorytmem) numer, a to nie wykaże się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które myślą, że swoje sposoby mogą przybyć do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do postępowania z sytuacją analogiczną do powyższej. Może taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a materiały w ciągu paru dni wrócą na swoje konto. Jeżeli tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może też się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki rób, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas sporo kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej sprawie (oraz co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, gdyby będziemy chcieli wykonać przelew zwrotny). W skutku z konta że nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której że obecnie nie odzyskamy.

Czynniki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest to niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, iż nie będziemy w kształcie anulować takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli przyjmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest budowanie dyspozycji klienta, jeśli to podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie zdrową i ukończy ją zgodnie z własną wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki los i poprosić pracownika banku o ochronę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba ale być wiedza, że bank będzie posiadał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą jakością jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, a w smaku jest wolny, niemożliwy jest to automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a a i znieść je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić swój pierwszy krok. Naturalnie trzeba uczynić go jak najszybciej. Skoro nie mamy szansy dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto skontaktować się z najbliższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać anulowany przez pracownika.

Gdy natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, pozostaje nam związek z bankiem w planu uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w działanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam rady i rozpoczęcia właściwych zadań w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową zasadą jest: zawsze komunikujemy się z gośćmi w narodowym banku, nigdy w banku odbiorcy. To swój bank posiada wszystkie dane dotyczące danego przelewu natomiast to on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak daleko szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych rad bank będzie tworzył 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż bierze on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zapaść w okresie 30 dni codziennych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na dodatkowy rachunek techniczny, a dopiero po bank przeleje je na swoje konto. Zgodnie z nowoczesną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych wkładów w przypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Istotne wiedze o kosztach można wykryć w tabeli wartości i prowizji banku, do jakiego dajemy się o pomoc.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wyznaczonym terminie? W owej form bank zostanie wycofany z tajemnicy bankowej także będzie mógł nam ujawnić personalia tej osoby. To a pozwoli nam odzyskanie swojej zalet na trasie sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi sposobami jest bowiem stosowane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej okazji warto i chorować na uwadze, że i my możemy otrzymać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku dużo nie posiadać tymi sposobami – wcześnie lub później bowiem człowiek się po nie zgłosi, a my będziemy potrzebowaliby uczynić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments