Moolaadé Ousmane Sembene

Moolaadé Ousmane Sembene, 2004
Moolaadé Ousmane Sembene, 2004

Moolaadé Ousmane Sembene, 2004

Urodzony w Senegalu Ousmane Sembene w swoim ostatnim filmie poruszył jedno z najdrażliwszych zagadnień – zwyczaj obrzezania kobiet
Filmy Sembene są subtelne i przesycone ambiwalencją. Reżyser nie odmawia wartości tradycjom i żałuje, że ulegają one erozji, choć ukazuje też ucisk i niesprawiedliwość związane z owymi normami.

Niezwykła Mama Colle (Fatoumata Coulibaly) postanawia wykorzystać tradycję na własny sposób – gdy cztery dziewczynki z wioski uciekają z ceremonii obrzezania i proszą bohaterkę, by udzieliła im schronienia, kobieta tworzy dla nich sanktuarium, zagradzając sznurkiem wejście na swoje podwórko. Ta licha bariera ma zapewnić wspomnianą w tytule magiczną ochronę, czyli moolaade, Podniosłość to nastrój, który rzadko gości w filmach Sembene – gniew i oburzenie twórcy są zawsze łagodzone przez jego ciepło, dowcip i wielkoduszność.

Początkowe sceny Moolaade przedstawiają intymne, przepełnione uczuciami spojrzenie reżysera na uroki życia w afrykańskiej wiosce. Pozwalają też zachodniej widowni zrewidować wizję Czarnego Lądu jako miejsca trapionego przez głód, bezradność, upodlenie i brak samowystarczalności. Najsłabszym punktem filmu jest przypuszczalnie scena kulminacyjna, ale jest to zakończenie, które wywołuje u widzów nieodparty przypływ radości.

Senegal (Filmi Doomireew) 119 min, kolor Język: bambara/francuskî

Produkcja: Ousmane Sembene,Thierry Lenouvel

Scenariusz: Ousmane Sembene

Zdjęcia: Dominique Gentil

Muzyka: Boncana Naiga

Obsada: Fatou mata Coulibaly, Mai mou na Hélène Diarra, Sal!mata Traoré, Dominique Zeida, Mah Compaoré, Anvnata Dao, Ras ma ne Ouedraogo, Ousmane Konaté, Bakaramoto Sanogo

 

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x