Najważniejsza impreza filmowa w roku! Tegoroczne Berlinale 2018

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie jest pod znakiem wielu debiutów i premier. Zobaczymy między innymi Wyspę psów w reżyserii Wesa Andersena, oraz nowy thriller Stevena Soderbergha „ Niepoczytalna”

Ponownie ruszył festiwal filmowy w Berlinie. W programie będą również nasze polskie produkcje. Między innymi, o największą nagrodę Berlinali, czyli o Złotego Niedźwiedzia powalczy nowy film Małgorzaty Szumowskiej pt. „Twarz” . Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, będzie konkurowała z kilkuset innymi produkcjami z różnych krajów.

Propozycja Szumowskiej przedstawia niezwykły portret człowieka, który ulega poważnemu wypadkowi i musi poddać się operacji plastycznej. Jego twarz zostaje całkowicie zmieniona, co nie ułatwia mu powrotu do normalności, a nawet powoduje wiele komplikacji. Inną propozycją będzie film pod tytułem „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, który został już nagrodzony w Polsce na Festiwalu w Gdyni, a będzie prezentowany jako pokaz kina eksperymentalnego. Natomiast o najlepszą animację, będzie walczył krótkometrażowy obraz Pauliny Ziółkowskiej po tytułem „Na zdrowie!” Tegoroczne Berlinale zapowiada się więc bardzo interesująco i niewątpliwie będzie upływało, pod znakiem ciekawych debiutów i filmowych premier. Jednym z nich może być nowy thriller Stevena Soderbergha „Niepoczytalna”.

Jest to ciekawie nakręcona historia młodej kobiety, która walczy ze swoimi największymi lękami, po opuszczeniu rodzinnego miasta. Film będzie również dostępny w naszych kinach od 27 lipca 2018r. Inne produkcje, to film Gusa Van Santa „Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot” w którym zagra między innymi Jonah Hill oraz Joaquin Phoenix, a także „7 Days in Entebbe” z Rosamund Pike i Danielem Bruhlem. Wszyscy oczekują także na animację Wesa Andersona pt. Wyspa psów. To niezwykle ciekawa opowieść o dwunastoletnim chłopcu o imieniu Atari, który wychowywany jest przez skorumpowanego burmistrza małego miasteczka – Megasaki. Gdy zostaje wydane zarządzenie o wygnaniu wszystkich psów, a w tym również przyjaciela chłopca, na wysypisko śmieci, Atari wyrusza na wyprawę ratunkową, która może zagrozić burmistrzowi. W Polsce, film będziemy mogli obejrzeć w kinach już 20 kwietnia. Swoją premierę będą miały również filmy dokumentalne, a wśród nich „ Songwriter” poświęcony znanemu wokaliście Edowi Sheeranowi.

Oczywiście nie można pominąć kapituły, która zadecyduje o tym kto zdobędzie główną nagrodę, jaką jest Złoty Niedźwiedź. Tym razem w jury zasiądą takie osobistości jak: niemiecki reżyser Tom Tykwer (przewodniczący jury), znana krytyczka filmowa z USA Stephanie Zacherek, producent filmowy Adel Romanski, kompozytor z Japonii Ryuichi Sakamoto, oraz jeden z najbardziej znanych postaci światowej scenie filmowej Chema Prado. Znakomitym gościem Berlinali będzie wierny przyjaciel festiwalu Willem Dafoe, który nie tylko pokazywał tam swoje filmy, ale również był członkiem jury. Tym razem jego obecność i życiowe dokonania zostaną uczczone Honorowym Złotym Niedźwiedziem. Na festiwalu będzie można zobaczyć takie filmy z jego udziałem jak: Ostatnie kuszenie Chrystusa, Pasolini, Pluton, oraz Antychryst.

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x