Opowieść podręcznej – The Handmaids Tale 1990 PL

Opowieść podręcznej
Opowieść podręcznej

Koszmar, który stał się rzeczywistością. Kobiety to podludzie do rodzenia dzieci. Grupa ekstremistów równa z ziemią współczesne Stany Zjednoczone. Obejmują władzę, tworzą nowe państwo, piszą prawo od nowa i wprowadzają je w życie. Tak powstaje świat „Opowieści podręcznej”.

Opowieść podręcznej – The Handmaids Tale 1990 PL

Akcja serialu toczy się w niedalekiej przyszłości, gdzie świat zdominowany jest przez pogłębiającą się degradację środowiska oraz bezpłodność.

To punkt wyjściowy do działań, jakie zostają podjęte, aby te tendencje odwrócić. Nowe państwo na terenie USA nosi nazwę Gilead. Oczywiście jego powstanie poprzedzone jest wojną, w której giną wszyscy przedstawiciele władzy, a obywatele podporządkowani są nowym Panom. W życie wchodzą narzucone przez rządzących przepisy i zasady życia społecznego. Ulic pilnuje straż z bronią, a struktura społeczeństwa zostaje wywrócona do góry nogami i stworzona na nowo.

Trzon kraju stanowią teraz tak zwani komendanci – to oni rządzą i tworzą coś na kształt byłego kongresu. Jedną z pomysłodawczyń jest żona komendanta Serena Waterford, która pomaga pisać prawo państwa na nowo. To jednak nie rozpieszcza kobiet, a raczej sprowadza je do roli podludzi. Zakłada bowiem, że płodne kobiety będą służebnicami w domach komendantów, gdzie mają z nimi zachodzić w ciążę w sposób naturalny i rodzić „państwu” dzieci.

Tak poznajemy historię June Osborne, która ma męża i kilkuletnią córkę. W trakcie ucieczki do Kanady zostaje schwytana. Dziecko zabrane jest do specjalnego sierocińca, a June trafia do domu państwa Waterford. Tam dostaje nowe imię i obowiązki. Staje się podręczną, której obowiązkiem jest uprawianie seksu z komendantem, nazywanym „rytuałem” w dni płodne i oczekiwanie na zajście w ciążę. W imię Boga. We wszystkim uczestniczy bezpłodna żona, która ma wspierać obie strony.

Kobiet pełniących rolę podręcznych jest coraz więcej. Każde dziecko jest na wagę złota. Po urodzeniu, „podręczna” jest wysyłana do innego domu, aby tam spełniała obowiązek wobec państwa i Boga.

 

Kobiety nie mogą czytać książek ani pracować zawodowo. W całym kraju wszystkie przedstawicielki płci pięknej zostają zwolnione z pracy. Prywatne firmy upadają, przeprowadzone zostają także zamachy na dziennikarzy, wydawnictwa. Sfera mediów właściwie nie istnieje. „Zdrajcy rodzaju”, czyli homoseksualiści są mordowani lub zsyłani do ciężkich fizycznych prac. Chyba, że jest to płodna kobieta. Wtedy otrzymuje prestiżową funkcję podręcznej. Jedyna droga do normalnego życia to ucieczka…

 

 

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments