Osama 2003

Osama Siddiq Barmak, 2003
Osama Siddiq Barmak, 2003

Osama Siddiq Barmak 2003

Ten przerażający obraz życia młodej dziewczyny w Afganistanie rządzonym przez talibów powstał bez udziału profesjonalnych aktorów. Został nakręcony w Kabulu w czerwcu 2002 roku, zaraz po wkroczeniu do miasta Amerykanów i ich sprzymierzeńców.

Rodzina, w której wszyscy mężczyźni zginęli w konfliktach, decyduje się przebrać dziewczynkę za chłopca, dzięki czemu będzie ona mogła zarabiać na życie. Prawdziwą tożsamość bohaterki znają tylko zatrudniający ją mleczarz i jej najlepszy przyjaciel, nazywający ją Osama.

Sytuacja komplikuje się, gdy wszyscy chłopcy otrzymują powołanie na szkolenie wojskowe. Częścią ich zajęć jest nauka przeprowadzania ablucji, a nauczyciel Osamy nabiera podejrzeń, widząc u dziewczynki powściągliwość, która ostatecznie prowadzi ją do zguby. Chociaż bohaterka unika śmierci, jej egzystencja zamienia się w piekło z powodu reguł stosowanych przez pałający niechęcią do kobiet reżim.

To ważne i poruszające dzieło jest jednym z pierwszych filmów, jakie powstały w Afganistanie po obaleniu rządów talibów. Zakończenie jest oskarżeniem wysuniętym pod adresem społeczeństwa, w którym kobiety miały się podporządkować nieludzkiej formie domowego niewolnictwa. Film pokazuje, że talibów bez wątpienia trzeba było odsunąć od władzy.

Afganistan (Hubert Bals Fund, NHK, Barmak Film) 83 min, kolor Język: dari/ paszto Produkcja: Siddiq Barmak, Julia Fraser, Julie LeBrocquay, Makoto Ueda Scenariusz: Siddiq Barmak Zdjęcia: Ebrahim Ghafori Muzyka: Mohammad Reza Darvishi Obsada: Marina Golbahari, Arif Herati, Zuba:da Sahar, Mohamad Nader Khadjeh, Mohamad Haref Harati Festiwal Filmowy w Cannes: Siddiq Barmak (nagroda AFCAE, nagroda Cannes Junior)

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments