Pozwól mi wejść 2008

Pozwól mi wejść Lat den ratte komma in Tomas Alfredson, 2008
Pozwól mi wejść Lat den ratte komma in Tomas Alfredson, 2008

Pozwól mi wejść

Lat den ratte komma in Tomas Alfredson, 2008
Film wykorzystuje popularny w kinie motyw miłości wampira do człowieka. W tym przypadku nie ma jednak mowy o żądzach cielesnych, gdyż jego bohaterowie -jasnowłosy jakaniołek Oskar (K5re Hedebrant) i jego nowa sąsiadka, wampirzyca Eli (Lina Leandersson) – mają zaledwie po 12 lat.

Oskar jest prześladowany przez kolegów, ale mimo że marzy o rewanżu, pozostaje bierny. Eli podpowiada mu, jak powinien się bronić, a on bierze sobie do serca jej nauki. Nadprzyrodzone zdolności dziewczynki ratują mu życie, po czym blondwłosy cherubinek i jego demoniczny anioł stróż ruszają razem w drogę.

Akcja toczy się w śnieżnobiałej pustce zimowej scenerii, której monotonię przerywają jedynie odcinające się od białego tła ślady krwi. Obraz prezentuje wydarzenia pochodzące z wczesnych lat 80, kiedy nie było jeszcze telefonów komórkowych ani Internetu, które pozwoliłyby pozbyć się poczucia wszechogarniającej samotności.

Pasywność i wyobcowanie bohatera przerywa pojawienie się Eli. Jest ona tutaj gościem, ale do końca nie wiadomo, czy pożądanym. Tytuł nawiązuje do legend o wampirach, według których pomiędzy ofiarą a oprawcą musi zaistnieć specjalna więź. Oskar początkowo się przed nią broni, ale ulega, gdy Eli prawie wykrwawia się na śmierć.

W ten sposób film stawia przed widzem trudne pytanie: czy prawdziwa gościnność i przyjaźń polega na bezwarunkowej akceptacji wszystkich wad drugiego człowieka?

Szwecja (EFTI, Sand rew Metronome, Filmpool Nord, SVT, WAG, Canal+, The Chimney Pot, Fido Film AB, Ljudligan) 115 min, kolor Język: szwedzki Produkcja: Carl Molinder, John Nordling Scenariusz: John Ajvide Lindqvist, na podstawie książki własnego autorstwa Zdjęcia: Hoyte Von Hoytema Muzyka: Johan Söderqvist Obsada: Käre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl, Karin Bergquist, Peter Carlberg, tka Nord, Mikaet Rahm Nominacje do nagrody BAFTA: Carl Molinder, John Nordling,Tomas Alfredson (najlepszy film nieanglojęzyczny)
 

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x