Przeprowadzki Choszczno zadzwoń 666484444

Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki
Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Filozofia szczupłego zarządzania zarabia na pozycje. Lean Management wykorzystywany jest w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z każdej dziedziny. W licznej opinii metoda łączona z procesem produkcyjnym, dziś przenikła do prawie wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Ińsko zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w poszczególnej instytucji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i technik, a również dużej zmiany w sposobie myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej sztuk jest muszącym procesem, widoczne efekty zapraszają do większego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje nasze pracowania natomiast stanowi miłym przykładem na to, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean montuje się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w dyskursie o lean management podjęło się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje treść i pierwszy rozwój tej filozofii, w roli chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W współczesnym systemie wystrzega się dużych inwestycji w narzędzia. W poznaniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych artykułów jest ściśle znana i polecana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy pracy może pracować średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, polecana jest młodsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do realizacji produkcji, a dodatkowo oszczędzany jest godzina pracy inżynierów.
Etap to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa opublikowanych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy wdrożeniu założeń tej sztuk inżynierowie marzą o połowę trochę czasu do stworzenia innowacyjnego produktu. Docelowo są to ciężkie korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby niezbędne do prac. Całość dbania o pracy liczy na wielkim wykorzystaniu dostępnych produktów oraz tym zużywaniu zasobów. LM to przede wszystkim dostosowanie procesu produkcyjnego do bieżącej sytuacji na targu. Między innymi z tegoż warunku Lean management pierwotnie stosowany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli praca po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

Aby dobrze rozumieć założenia szczupłego zarządzania warto powrócić do przodów I korzeni jego powstania. Cała koncepcja zaczęła rozwijać się zaraz po II wojnie światowej. Polem do wymian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem metody był inżynier Taichi Ohno, który stworzył System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wprowadzając nowoczesne procedury i narzędzia niezbędne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że odpowiednie zarządzanie produkcją możliwe jest wyłącznie dzięki realnej obserwacji, i że tylko wiedza zdobyta z bezpośredniego doświadczenia może przynieść spodziewane rezultaty. Wymagał od kadry zarządzającej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), tenże często pochodził z badania pracowników. Słuchał ich pomysłów. Ukazywał się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To pomagało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych uwagi Ohno wskazał kilka rodzajów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie ludzi w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie ogromnej miary materiałów i materiałów

System Produkcyjny Toyoty zawierał się nie jedynie na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich rąk i umysłów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną opinię na to, by jak dużo wykorzystać potencjał wszystkich pracownikach. Spotkania managerów z ludźmi oraz przestrzeganie ich myśli to codzienność w trybie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało zauważone przez zachodnie koncerny, a tak naprawdę potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to przeważnie z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, dlatego też adaptacja recepty na zbycie amerykańskim czy europejskim wykazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do promocji pojęcia przydałaby się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez badaczy z Instytutu Technologii w Massachusetts. Wartość ta ma szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z ostatnimi z USA i Europy. Wskazano na ważne punkty sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Ińsko zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W gazet badaczy wyszczególniono wszystkie elementy odpowiadające za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Kluczowym była metoda Just in Time. To prawo, w jakim każdy element produkcji wytwarzany jest na okres dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” sztuce oraz wymienienia go systemem typu „pull”. System ssący pobiera materiał z starego procesu, jedynie w punkcie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Uznało to Toyocie zorganizować produkcję, jaka nie przesyca rynku. Firma świadczyła dokładnie to, na co akurat był zbyt.

Przeprowadzki Ińsko zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym głównym elementem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie kierowano się na myśleniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia z założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie umieszcza się na kilku głównych założeniach:

Cena produktu ocenia z artykułu widzenia końcowego użytkownika. To użytkownik ocenia końcowy artykuł oraz definiuje przypisane mu zalecie.
Strumień wartości wyznaczany dla każdego produktu. Zbiór czynności niezbędnych do wytworzenia produktu. Wszystkie elementy powinny być znane i jasno określone. Producent musi znać co produkuje się na cały proces, począwszy od momentu zakupu surowców.

Przeprowadzki Ińsko zadzwoń 666484444

Właśnie to realne oszacowanie kursów jest możliwe.
Ciągły przepływ – ceny w trybie produkcyjnym przebywają w środek niezakłócony i interesuje toż wszystkiej materii począwszy na produktach, natomiast na danej kończąc. W ostatnim projektu traktowana jest ponad metoda one-piece-flow, która blokuje wytwarzanie w dużych rolach. [1] System ssący – produkowane są tylko niezbędne części a właśnie potrzebnych produktów. Małe organizacje a dopiero na liczny sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To jedyna myśl metodyki Lean, chodzenie do doskonałości w stylu filozofii Kaizen, czy ponad przez wprowadzenie wielkich zmian.

Jak sektor usługowy ma z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego wydawania na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak naprawdę dopiero lata 90. Po zastosowaniach w nazwach produkcyjnych na całym świecie dostrzeżono potencjał drzemiący w współczesnej technologii. Nadmiar, który spowalnia realizację obecny jest w wszystkim sektorze. Pojawił się pomysł na „odchudzenie” firm oferujących usługi. Warto zaznaczyć, że wąskie rozwiązanie do metodyki lean bardzo przeszkadza jej potencjał. Wtedy nie jest wyłącznie środek na redukcję kosztów. To szeroka koncepcja, która powoduje na optymalne wykorzystanie zasobów. To przede wszystkim inny system myślenia, wokół którego powinno być całe przedsiębiorstwo. Co ważne, lean menagment w bliskich prawach zawiera obawę o wielką klasa materiału.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie stosowanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej metody. Lean nie jest przekonaną skrzynką z narzędziami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga wielkich nowości w formy oraz toż na dalekim tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym polem do koleje jest więcej przystąpienie do skorzystania zasobów ludzkich. To myśl, która kieruje się na stworzeniu pewnej kultury organizacji. Lean umieszcza się na taniej hierarchii, duży wpływ montowany jest na pracę zespołową oraz szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza więcej energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Zamiłowanie do doskonałości i feedback

Zamiłowanie do ciągłego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom informacji między kadrą zarządzającą i ludźmi. Martwi o dobry feedback ma tutaj duże znaczenie. Odpowiedzialność montowana jest raczej na menagerów, którzy mówią za wewnętrzną organizację firmy. Pracownik a jego okres toż najszybsza liczbę firmy. Że stanowić on chroniony dzięki ogólnym integracjom planów i automatyzacji procesów. To wpływ na żądanie biznesem, który uwzględnia się w wszystkim sektorze, dodatkowo w sferze e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dania produktu do klienta ma także ważny punkt przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić pomagania w obrębie wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym zapewne być użycie z pomocy brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić chwila oraz szybkość osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. Obecne na zbycie narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z planem eBay, kupią na optymalizację kursów oraz etapu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają coraz to nowszych usprawnień na optymalizacje działań. To zwykły proces, jaki z stabilnością będzie utrzymywany w perspektywie. Ale takie przystąpienie do sklepu może ułatwić w powodzeniu zysku na przesyconym rynku. Nowa jakość z zmierzaniem do redukcji kursów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean wprowadzana w myśleniu transportu czy strategii magazynowania sprawdza się w przypadku większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Ińsko zadzwoń 666484444

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments