Skutki miłości 2004

Skutki miłości Le conseguenze dell'amore
Skutki miłości Le conseguenze dell'amore

Skutki miłości Le conseguenze dell’amore

Skutki miłości zdobyły pięć nagród David di Donatello, między innymi dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora. Inspiracją do nakręcenia przełomowego filmu Skutki miłości były dla Sorrentino rytualne zachowania biznesmena, którego reżyser spotkał podczas po¬bytu w Sao Paolo. Włoskiemu twórcy zależało też na ukazaniu innego oblicza mafii i zaprezentowaniu zarówno jej okrucieństwa, jak i rządzących nią mechanizmów i zasad.

Dzięki temu filmowi Sorrentino zdobył miano artysty obdarzonego wyjątkowym poczuciem estetyki i reputację wybitnej osobowości we współczesnym europejskim świecie kina.

Były makler giełdowy z południowych Włoch Titta di Girolamo (Toni Servillo) mieszka w bezimiennym hotelu we włoskiej części Szwajcarii i wygląda na człowieka, który nie posiada tożsamości, nie ma niczego do roboty, a cały swój czas przeznacza na palenie i przyglądanie się chłodnym okiem mieszkańcom hotelu, przede wszystkim pięknej barmance Sofii (Olivia Ma¬gnani).

Z powodu Girolamo mafia straciła kiedyś pieniądze na giełdzie, przez co spotkała go okrutna kara: co tydzień musi dostarczać do banku należącą do gangsterów gotówkę i nie wolno mu prowadzić własnego życia. Gdy Titta zaczyna stopniowo zwracać uwagę na Sofię, jego poukładany świat wywraca się do góry nogami.

Toni Servillo świetnie radzi sobie z rolą, a znakomite zdjęcia Bigazziego dokładnie odmalowują puste przestrzenie hermetycznego świata głównego bohatera. Pomysłowe użycie muzyki sugeruje, że za powściągliwą powierzchownością Girolamo kryje się natłok emocji.

 

Włochy (Lafayette Films) 104 min, kolor Język: włoski Produkcja: Domenico Procacci, Nicola Giuliano, Francesca Cima, Angelo Curti Scenariusz: Paolo Sorrentino Zdjęcia: Luca Bigazzi Muzyka: Pasquale Catalano Obsada: Toni Servillo, Olivia Magnani, Adriano Giannini, Raffaele Pisu, Angela Goodwin, Diego Ribon, Giselda Volodi, Giovanni Vettorazzo

 

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x